Четвер, 04.12.2025, 19:06
Вітаю Вас Гість | RSS

Cайт заступника директора з НВР

Розробки уроків

 

 

Арифметична і геометрична прогресії (Алгебра 9 клас)

Презентація "Піраміда" (Геометрія 11 клас)

Розвязування показникових рівнянь (Алгебра та початки аналізу 11 клас)

цикл  уроків  з теми " Взаемодія тіл" 8 клас
Урок 1
Тема. Взаємодія тіл. Результат взаємодії-деформація і зміна швидкості. Інерція. Маса як міра інертності тіла.

Урок 2 Тема. Сила та одиниці сили. Графічне зображення сили. Додавання сил, що діють уздовж однієї прямої.

Урок 3 Тема. Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука.

Урок 4 Тема. Вимірювання сил. Динамометри.

Урок 5 Тема. Конструювання динамометра. Лабораторна робота №5.

Урок 6 Тема. Земне тяжіння. Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість.

Урок 7 Тема. Тертя. Сила тертя. Коефіцієнт тертя ковзання.

Урок 8 Тема. Вимірювання коефіцієнта тертя ковзання. Лабораторна робота №7.

Урок 9 Тема. Рівновага сил. Момент сили. Умова рівноваги важеля. Блок.

Урок 10 Тема. Сили в природі.

 

 

Тема: Взаємодія тіл. Результат взаємодії-деформація і зміна швидкості. Інерція. Маса як міра інертності тіла.

Мета: формувати в учнів знання про явища взаємодії; розкрити суть поняття «маса тіла»; розвивати в учнів уміння спостерігати та описувати різні прояви та наслідки механічної взаємодії; розкрити роль фізичного знання в житті людини суспільному виробництві й техніці; спонукати учнів до критичного мислення, застосовувати набуті знання у практичній діяльності.

Тип уроку: Урок вивчення нового навчального матеріалу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Методом евристичної бесіди з’ясовуємо суть таких питань:

  1 Що розуміють під поняттям «фізичне тіло», або просто «тіло»?

2 Що називають механічним рухом?

3 Який рух називають рівномірним? нерівномірним?

4 Наведіть приклади взаємодії тіл?

5 Чи можна миттєво змінити швидкість тіла?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Створення проблемної ситуації:

Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який швидко рухається?

Обговорення поставленого запитання.

Слово вчителя:

Дійсно, будь-яке тіло не може змінити швидкість вмить. Для цього необхідний певний час. Від чого ще залежить зміна швидкості тіла, і за яких умов тіло не змінює швидкості ми з’ясуємо з вами сьогодні.

 

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Зміст уроку

1 Причини зміни швидкості тіла або його деформації.

2 Явище інерції.

3 Закон інерції.

4 Маса як міра інертності тіла.

5 Одиниця вимірювання маси.

6 Способи вимірювання маси.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

Пропоную учням розглянути тіла, які знаходяться на демонстраційному столі, вказати з якими іншими тілами вони взаємодіють. Зробити висновок про те, коли тіло перебуває у стані спокою.

На столі: 1 Кулька підвішена до нитки.

                2 Тягарець підвішений до пружини.

                3 М’яч лежить на столі.

Обговорення та висновок.

Далі розглядаємо рух тіл, після чого учні роблять висновок за яких умов швидкість тіла залишається незмінною.

Приклади руху тіла:

1 Металева кулька котиться по відполірованій поверхні і по шорсткій                                                                         поверхні.

2 Рух повітряної бульбашки у скляній трубці з водою.

З’ясовуємо причини деформації тіл: пружини, м’яча, дерев’яної дощечки на якій знаходиться вантаж.

Учні знайомляться з явищем інерції, законом інерції.

Пропоную учням навести приклади прояву інерції з власного досвіду.

Демонстрація дослідів.

З числа бажаючих обираю 3 учнів, які допомагають у проведенні дослідів.

Дослід 1. Тіло підвішене на мотузці. Якщо різко смикнути, то  порветься тільки нижня мотузка. Якщо повільно тягнути за мотузку, то обірветься верхня. Чому?

 

 

 

 

Дослід 2. Склянка з водою стоїть на аркуші паперу. Якщо аркуш тягнути повільно то склянка рухається разом з аркушем. Якщо аркуш швидко висмикнути, то склянка лишиться на місці. Чому?

Дослід 3. Біля кінців зігнутої металевої лінійки розташовані 2 візки (однакової і далі різних мас). З’ясувати, якої швидкості і які відстані пройдуть набудуть візки при випрямленні лінійки. Чому?

Учні знайомляться з властивістю інертності, мірою інертності – масою і встановлюють взаємозв’язок між масами і зміною швидкості для двох взаємодіючих тіл.

 

VI. Закріплення нових знань та умінь.

Учні отримують завдання на картках.

Явище

Прояв інерції

Пояснення

1.Збивання показів медичного термометра

 

 

2. Пасажири автобуса відхиляються при повороті

 

 

3.Насаджування молотка на рукоятку

 

 

4. Падіння людини, що спіткнулася

 

 

 

 

VII. Підсумок уроку.

Учні висловлюються про відкриття, яке вони зробили на уроці, продовжуючи речення:

На уроці….

  • найбільший мій успіх – це ….
  • Найбільші труднощі я відчув …
  • Я гне вмів, а тепер умію …
  • Я не знав,а тепер знаю …

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати: § 9,10(1-3) 

Розв’язати: впр.9,10(1-6)

Тема. Сила та одиниці сили. Графічне зображення сили. Додавання сил, що діють уздовж однієї прямої.

Мета: формувати в учнів знання про силу як фізичну величину,що є мірою впливу одного тіла на інше. Розвивати вміння знаходити рівнодійну сил, які діють уздовж однієї прямої, вміння аналізувати та узагальнювати отримані знання. Виховувати культуру спілкування, мовлення, спонукати учнів до критичного мислення.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

 

  1. Учень ров’язує задачу біля дошки (обирає методом випадкового вибору з 4-5 запропонованих)

Наприклад: Із човна, що перебував у спокої зіскочив хлопчик. Швидкість руху хлопчика становила 4м/с. Яка маса хлопчика, якщо човен масою 180 кг набув швидкості руху 1 м/с?

  1. Зверху на стікерах записуємо літери слова «інертність», а знизу – запитання. Літери клеїмо на дошці в хаотичному порядку. Учні повинні скласти з літер слово. Вони по одному підходять до дошки, витягують літеру, відповідають на запитання і прикладають літеру в правильному порядку (10 літер – 10 запитань).
  • Наведіть приклади взаємодії тіл.
  • Що таке інерція? Приклади прояву.
  • Сформулюйте закон інерції.
  • Продовжіть розповідь і поясніть: діти на санчатах з’їжджають з гори і наїжджають на пеньок ….
  • Що відбувається з ділом, коли дії на нього інших тіл не скомпенсовані?
  • Дайте визначення інертності.
  • Що є мірою інертності? Охарактеризуйте цю фізичну величину.
  • Чому під час пострілу снаряд і гармата набувають різних швидкостей?
  • Якою залежністю пов’язані відношення мас тіл, які взаємодіють, та відношення змін швидкостей їхніх рухів?
  • Яку властивість крапель води використовують, струшуючи воду з мокрого плаща?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Спостерігаючи досліди, учні ще раз роблять висновок, що у результаті взаємодії тіла деформуються або змінюють свою форму.

Дослід 1. Падіння м’яча, випущеного з руки.

Дослід 2. Зупинка іграшкового автомобіля після поштовху.

Дослід 3. Деформація пружини у випадку підвішування тягарців.

 

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

 

Звертаю увагу учнів, що мірою взаємодії одного тіла на інше є сила,

у досліді 1 – сила тяжіння,

у досліді 2 – сила тертя,

у досліді3 – сила пружності.

На дошці : 1. Сила та одиниці сили.

 2. Графічне зображення сили.

 3. Додавання сил, що діють уздовж одніє прямої.

 4. Рівновага сил.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

 

Мотивація навчальної діяльності.

Учням пропоную виконати вправу «Встав голосні».

Прочитайте прислів’я, в якому пропущені всі голосні літери:

Р..з..м   с..л..   п..р..м..ж..   (Відповідь: розум силу переможе) Як ви його розумієте?

1) Опрацьовуючи матеріал підручника всі учні заповнюють таблицю.

Фізична величина

Сила

Визначення

 

Позначення

 

Властивості (векторна, скалярна)

 

Одиниці вимірювання

 

 

Проаналізувавши, роблять висновок, що сила векторна величина. Щоб її описати потрібно знати:

  • Числове значення;
  • Лінію вздовж якої діє сила;
  • Напрям дії сили;
  • Точку прикладання сили.

2) Алгоритм «Графічне зображення різних сил».

  1. Вказують точку прикладання сили на тіло.
  2. Креслять лінію, вздовж якої діє сила.
  3. Обирають масштаб, та відкладають відрізок, довжина якого вказує на числове значення сили.
  4. Стрілкою позначають напрям дії сили.

3) Який результат дії сил у таких випадках?

  1. Казка «Ріпка».
  2. Перетягування канату.

Вводиться поняття рівнодійної сил.

Варіант 1. Чому дорівнює рівнодійна сил, що діють в одному напрямку? (R=F1+F2)

Варіант 2. Чому дорівнює рівнодійна сил, що діють у протилежних напрямках? (R=F1-F2)

4) Пропоную учням розв’язати задачу.

На тіло діють дві сили, кожна дорівнює 10Н, у різних напрямках. Чому дорівнює рівнодійна сил?

Рівнодійна = 0 – тіло у спокої

– тіло рухається прямолінійно рівномірно.

 

VI. Закріплення нових знань та умінь.

 

Учні отримують завдання на картках. (різного ступеня складності)

1) Вантаж піднімається вертикально вгору під дією сили 40Н. Зобразіть графічно силу, яка діє на вантаж.

2) Два хлопчики тягнуть вантаж із силами 200Н і 250Н. Чому дорівнює рівнодійна цих сил, якщо сили спрямовані в одному напрямку ; в протилежних? Зробити в зошиті відповідні малюнки для кожного випадку.

3) На тіло діють дві сили, спрямовані вздовж однієї прямої. Чому дорівнює рівнодійна сил, якщо F1=3Н, F2=5Н, F3=4Н? Скільки відповідей має задача? Зробіть відповідні малюнки.

 

VII. Підсумок уроку.

 

  1. Проводиться гра «3:2:1»

Учні визначають:

  • 3 факти, які справді зацікавили їх на уроці;
  • 2 повідомлення про які хотілося б дізнатися детальніше;
  • 1 положення, яке вони використають.
    1. Виставлення оцінок та їх обґрунтування найбільш активним учням.

 

VIII. Домашнє завдання.

 

Прочитати: § 10(4), 11 

Розв’язати: впр.11

За бажанням виконати експериментальне завдання.

Запропонуйте конструкцію моделі для демонстрації додавання сил, що діють уздовж однієї прямої, та виготовте її.

 

Тема. Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука.

Мета: ввести поняття деформації тіла, надати уявлення про види деформації. З’ясувати причину виникнення сили пружності. Продовжити розкривати роль фізичного знання в житті людини, виробництві й техніці. Розвивати в учнів критичне мислення, вміння застосовувати набуті знання у практичній діяльності. Виховувати культуру запису, мовлення і спілкування.

Тип уроку: комбінований урок.

 

Хід уроку

 

 І. Організаційна частина.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

 

Фізичний диктант

В-І                                                                      В-ІІ

1.Коли відбувається рух за інерцією?            1.Що називають інертністю?

2.Що є мірою інертності?                                2.Сформулюйте закон інерції.

3.Дайте означення сили.                                  3.Якими є наслідки дії сили на тіло?

4.Як на рисунку показати силу, що                4.Яке позначення та яка одиниця

 діє на тіло?                                                        сили в СІ?    

5.Записати формулу співвідношення             5.Яку силу називають рівнодійною?       

 мас і зміни швидкостей двох взаємодію       6.Чому дорівнює рівнодійна двох

 чих тіл.                                                              сил, що мають протилежний              

6.Чому дорівнює рівнодійна двох сил,           напрямок?     

 що мають однаковий напрямок.                     7.Чому після вимкнення двигуна       

7.Яке явище допомагає нам звільнити одяг    свердлильного верстата патрон     

 від пилу підчас витрушування?                       продовжує обертатись?    

8.Визначити яким може бути значення          8.На тіло діють сили 4Н і 8Н у       

 рівнодійної двох сил 20Н і 40Н, які діють      горизонтальному напрямі. Яким      

 на тіло по вертикалі. Зобразити схематично. може бути значення рівнодійної   

                                                                              цих сил? Зобразити схематично.     

 Оцінювання: 1-6 – 6 балів.

                        1-7 – 9 балів.

                        1-8 – 11 балів.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь.

 

Запитання для фронтального опитування.

1.Якими можуть бути наслідки дії сили на тіло?

2.Наведіть приклади деформованих тіл.

3.Що відбувається з деформованим тілом після припинення дії сили?

 

 

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

 

Оголошую учням, що на сьогоднішньому уроці ми будемо працювати з педагогічним програмним засобом «Бібліотека електронних наочностей. Фізика 8». Урок 15. «Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука».

Завданням уроку буде складання плану до теми, із подальшою презентацією учнями кожного пункту.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

 

Перегляд відео уроку.

Учні під час перегляду складають план до матеріалу урока. (робота у парах)

Приблизний зміст.

1.Наслідки дії сили на тіло.

2.Деформація тіла. Приклади.

3.Види деформації.

4.Приклади різних деформацій у побуті, техніці.

5.Від чого залежить деформація тіл?

6.Залежність величини деформації від прикладеної сили.

7.Сила пружності. Причина виникнення.

8.Жорсткість тіла.

9.Закон Гука та його графічне представлення.

 

VI. Узагальнення знань.

 

  1. Учні зачитують складені плани. Обговорення. Доповнення.
  2. Представлення кожного пункту плану.
  3. Складання опорного конспекту.

Опорний конспект

Дія сили – зміна швидкості.

                – деформація.

Деформація – зміна форми тіла.

Види деформації: 1. Розтяг. (троси, канати)

2. Стиск.(фундаменти, колони)

  1. Згин.(дороги, балки, рейки)
  2. Зсув.(грунт)
  3. Кручення.(вали)

 

                                            – речовини

Деформація залежить від – довжини

  •  площі перерізу

 

F І, то деформація І і навпаки.

Сила пружності – сила, що виникає в деформованому тілі, протидіючи деформації.

Природа сили пружності (Fпруж.) – прояв дії міжмолекулярних сил.

Жорсткість тіла (k) – коефіцієнт пропорційності – фізична величина, яка визначає вплив самого тіла на деформацію при дії на нього сили. Залежить від матеріалу, довжини, площі перерізу тіла.

Закон Гука: сила пружності прямо пропорційна деформації тіла.

F=-k*x    k= Fпруж./х    [k]=1Н/м

х – відстань, на яку розтягується або стискається тіло під час деформації.

Знак « - » - Fпруж. Завжди протилежна деформації

                                                         Fпруж. прямо пропорційна видовженню

Fпруж.                                               (стисканню) х.

х

VII. Підсумок уроку.

 

Тема. Вимірювання сил. Динамометри.

Мета: формувати в учнів знання про силу пружності. Ознайомити учнів з приладом для вимірювання сили – динамометром, та принципом його дії. Розвивати логічне мислення учнів, вміння реалізовувати набуті знання у практичній діяльності. Виховувати уміння працювати в колективі, комунікативні здібності, відповідальність.

Тип уроку: комбінований урок.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Взаємоперевірка.

Учні по черзі ставлять запитання однокласникам і відповідають на них.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь.

Інтерактивна вправа «Складанка»

(Учні отримують картки із завданням)

Вибираючи перші склади слів, склади слово та дай йому пояснення:

1. Сивина, лабораторія.      (си – ла)

2. Манометр, санаторій.     (ма – са)

3. Рівнина, нора, дійсність, народ (рів – но – дій – на)

4. Дерево, форма, малюк, цікавість, яма (де – фор – ма – ція)

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Чорна скринька»

Учитель вносить «чорну скриньку» з пружиною всередині. Від імені захованого предмету зачитує розповідь.

Я можу бути різною: маленькою і великою, чорнявою і сріблястою. Я – металева. Я не потерплю силових впливів на мене і завжди швидко відновлюю свою фігуру. Ви не здогадались хто я?

(Якщо учні здогадались, виймаю зі скриньки пружину і читаю далі, якщо – ні, то продовжую розповідь.)

Я являюсь важливою деталлю багатьох механізмів. Я є в авторучках якими ви пишете на уроках, у багатьох годинниках. Ну добре, я є найголовнішим елементом приладу, з яким ви ознайомитесь на сьогоднішньому уроці. Служить він для вимірювання будь-якої сили. Отже я – спіральна пружина.

 

V. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

На дошці: 1. Вимірювання сил.

  1.  Динамометр. Принцип дії.
  1. Конструювання найпростішого динамометра.
  2. Як знайти жорсткість пружини?

 

 

VІ. Вивчення нового навчального матеріалу.

Розповідь вчителя.

Сила – це фізична величина, тому її можна виміряти. Виміряти силу означає зрівноважити її відомою силою. Приладом для вимірювання сили є динамометр. Назва приладу походить від двох слів «динамом» - сила і «метрео» - вимірювати. Демонструю різні види динамометрів.

Робота у групах.

Завдання 1.  1. З’ясувати будову найпростішого лабораторного динамометра.

2. Які межі вимірювання динамометра? Чому дорівнює ціна поділки приладу?

3. Яку роль у вимірюванні сил відіграє стальна пружина?

4. Чи можна стальну пружину замінити мідною?

Кожна група отримує динамометр.

Заздалегідь учитель вказує на ті правила, яких потрібно дотримуватись під час роботи з пришладом.

Відповіді груп.

  1. Найпростіший лабораторний динамометр являє собою…….
  2. Щоб знайти ціну поділки динамометра я ……
  3. Принцип дії динамометра ґрунтується ……
  4. Мідну пружину ……., тому, що ……

Завдання 2.

  1. Що необхідно, щоб виготовити саморобний прилад для вимірювання сили?

Демонструю динамометри, які виготовили учні.

 

VІI. Узагальнення знань.

Експериментальна задача №1.

До двох однакових пружин підвісьте два різні вантажі й поясніть, який з них має більшу масу.

Експериментальна задача №2.

До двох різних пружин підвісьте два однакові вантажі й поясніть, яка з пружин має більшу жорсткість. Виконавши відповідні вимірювання, обчислити жорсткості пружин і порівняти їх.

 

VIІI. Підсумок уроку. Оцінювання.

Пропоную учням підбити підсумки уроку, використовуючи алгоритм – кожне речення починати зі слів:

Я вважаю, що …..

Тому, що …..

Наприклад ….

Отже …..

На протязі уроку відповідаючі учні отримують різнокольорові картки: червоного кольору(відмінно), зеленого(добре), жовтого(задовільно). Враховуючи отримані картки оцінюється робота учнів на уроці.

 

ІХ. Домашнє завдання.

Повторити: § 13 

Розв’язати: впр.13(5)

Підготуватися до Лабораторної роботи (стор.70, 71)

 

Тема. Конструювання динамометра. Лабораторна робота №5.

Мета: формувати і розвивати в учнів експериментальні уміння і дослідницькі навички з дослідження залежності сили пружності від деформації, виготовлення шкали динамометра із заданою ціною поділки. Формувати алгоритмічні прийоми розв’язування фізичних задач, застосовуючи закон Гука. Виховувати вміння роботи у групах, взаємоповагу, вміння контролювати час, виділений на виконання роботи.

Тип уроку. Урок формування практичних навичок.

Обладнання: обладнання лабораторної роботи, зошит з друкованою основою для виконання лабораторних робіт.

 

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

 

Гра «Сходження на пік Знань».

На плакаті зображено гірський пейзаж із нанесеним на ньому маршрутом сходження і привалами. Привали пронумеровані. Кожному номеру відповідає певне запитання. За допомогою ігрового кубика учні визначають номер привала і дають відповідь на поставлене запитання або розв’язують задачу.

Запитання

  1. Що таке деформація? Які сили виникають у тілах під час їхньої деформації?
  2. Чому виникає сила пружності?
  3. Яка деформація називається пружною? пластичною?
  4. Сформулюйте закон Гука.
  5. Як називають прилад для вимірювання сили? У чому полягає принцип дії динамометра?
  6. У випадку розтягу пружини на 5см виникає сила пружності 0,6кН. Яка сила виникає у разі розтягу цієї пружини на 12 см?

 

ІІІ. Підготовка до виконання лабораторної роботи.

 

  1. Проведення первинного інструктажу з безпеки життєдіяльності.
  2. Учні знайомляться з правилами, яких потрібно дотримуватись під час роботи з динамометром.
  3. Поділ учнів на малі групи. Учні отримують зошити для лабораторних робіт.
  4. Прилади і матеріали: лабораторний динамометр зі шкалою, яка закрита чистим папером, штатив, набір важків масою по 102г, олівець, лінійка, лабораторний динамометр із відкритою шкалою, тіло невідомої маси (отримує кожна група).
  5. Опрацювання учнями ідеї досліджень до лабораторної роботи. Обговорення поставлених завдань.
  6. Методичні поради.
    • Для градуювання шкали динамометра вимірюють деякі відомі значення сили, наприклад, вагу важків масою по 102г, яка дорівнює 1Н;
    • Покажчик недеформованої пружини відповідає значенню 0Н;
    • Якщо до пружини динамометра поступово підвішувати важки (один, два, три, і так далі) то, фіксуючи положення покажчика динамометра, можна отримати поділки 1Н, 2Н, 3Н,…..
    • Менші поділки отримують в результаті ділення поділок в 1Н на менші частини.

 

ІV. Виконання лабораторної роботи.

 

  1. Виконання групами завдань.
  2. Оформлення звітів.

 

V. Підсумок уроку.

 

1. Як називається виготовлений вами прилад?

2. На якому законі ґрунтується принцип його дії?

3. Де вам може знадобитися цей прилад?

4. Для чого потрібні навички, набуті в ході виконання роботи?

Вправа «Незавершене речення».

Учні продовжують речення:

На уроці….

  • найбільший мій успіх – це….
  • найбільші труднощі я відчув….
  • я не вмів, а тепер умію…..
  • я не знав, а тепер знаю….

 

VI. Домашнє завдання.

 

Повторити §13.

  1. Скласти і розв’язати задачу з використанням закону Гука.
  2. Виготовити саморобний динамометр.

 

 

Вправа «Кошик знань». Учні по черзі розповідають про те, що вони поклали сьогодні в свій «кошик знань».

 

VIII. Домашнє завдання.

 

Вивчити: § 13 

Розв’язати: впр.13(1-4)

      Додаткове завдання: підготувати повідомлення про Р. Гука.

 

Тема. Земне тяжіння. Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість.

Мета: формувати в учнів знання про явище земного тяжіння; вчити розрізняти поняття ваги і маси тіла, сили тяжіння і ваги; вміння вказувати на причину виникнення сили тяжіння, ваги тіла, невагомості. Формувати в учнів алгоритмічні прийоми розв’язування фізичних задач. Розвивати спостережливість, вміння аналізувати, систематизувати і узагальнювати, сприяти активності. Виховувати культуру запису, мови та спілкування.

Тип уроку. Урок вивчення нового навчального матеріалу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування.

  1. Що таке сила? Одиниці вимірювання сили. Прилад для вимірювання.
  2. Яка сила виникає під час деформації тіла?
  3. Сформулюйте закон Гука.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Сила пружності – не єдина. Сьогодні на уроці ми поринемо у пошуки нових сил. Що це за сили? Відповідь на це запитання є у вірші, який пропоную вам послухати.

Легенда про яблуко

 

Сидів Ньютон собі в саду,

Відпочивав між ділом,

І от на щастя, на біду,

Тут яблуко злетіло.

Могло упасти на траву –

Нічого б не змінилось.

Тані на голову йому,

А потім вниз скотилось.

І от задумавсь Ісаак,

Хоч ще крививсь од болю,

Чому і що, навіщо, як?

Ну, що ж поробиш – доля.

Легенда це чи, може, сон,

А чи просте везіння,

Але на світ з’явивсь закон

Всесвітнього тяжіння.

 

(Т. Білецька)

 

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

План вивчення нової теми

  1. Сила тяжіння (визначення, природа сили, одиниця вимірювання, формула для обчислення, напрям та точка прикладання)
  2. Вага тіла (визначення, природа сили, одиниця вимірювання, формула для обчислення, напрям та точка прикладання)
  3. Невагомість.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

Оголошую учням, що на уроці переважатиме самостійна робота, робота у трьох великих групах. Кожен ряд отримує своє завдання на картках.

І етап. Перегляд відео уроків «Фізика – 8» (Урок 20,21)

ІІ етап. Робота з роздатковим матеріалом та матеріалом підручника «Фізика –8» Ф.Я. Ботинова, І.Ю. Ненашев, М.М. Кірюхін.

Попередньо кожен ряд отримує завдання. Підчас роботи вчитель допомагає і корегує.

І ряд (отримують учні кожної парти)

Заповнити таблицю

Порівняння маси та ваги тіла

Питання

Маса

Вага

1

Векторна чи скалярна величина?

 

 

2

Одиниця вимірювання у СІ.

 

 

3

Прилад для вимірювання.

 

 

4

Чи змінюється в різних точках Землі?

 

 

5

Чи залежить від висоти над поверхнею Землі?

 

 

6

Чому дорівнює у стані невагомості?

 

 

7

Чи змінюється на інших планетах?

 

 

ІІ ряд (отримують учні кожної парти)

Заповнити таблицю

Порівняння си

...
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0